Czy to była dyskryminacja pracownika
Dyskryminowaniem według kodeksu pracy jest nierówne traktowanie w zatrudnieniu z określonych przyczyn i nie jest wystarczające wskazanie na „podłoże dyskryminacyjne.
Orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I PK 87/18 z 6 czerwca 2018 r.
Pozwany pracodawca rozwiązał umowę o pracę z zatrudnioną u niego powódką. Powódka stwierdziła, że w trakcie zatrudnienia była nierówno traktowana, w szczególności w zakresie awansowania na wyższe stanowiska. W jej opinii przyczyną takiego traktowania w zatrudnieniu było podłoże dyskryminacyjne, iż „nie stał za nią bogaty mąż". W efekcie powódka wniosła pozew, w którym zażądała od pozwanego m.in. odszkodowania z tytułu dyskryminacji w zatrudnieniu.
Sąd I instancji powództwo jako całkowicie bezzasadne oddalił w całości. Następnie w wyniku wniesionej przez powódkę apelacji wyrok ten został podtrzymany. Powódka utrzymywała, iż pod podłożem dyskryminacyjnym kryją się niedozwolone kryteria dyskryminacji: płci, stanu cywilnego, pochodzenia społecznego, statusu majątkowego i społecznego. Sąd zauważył, że powódka w toku postępowania nie tylko nie udowodniła, ale nawet nie uprawdopodobniła faktu, że pracodawca mając do wyboru więcej niż jednego pracownika o porównywalnych kompetencjach, wykształceniu, doświadczeniu czy też innych przydatności na danym stanowisku, awansował jednego z nich tylko dlatego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta